Sert Krom Kaplama

 

SERT KROM: 

Yumuşak yüzeylerin korozyona karşı dayanıklılığını artırmak ve yüzey kayganlığı sağlamak için sürtünmeyle çalışan parçalara uygulanan bir işlemdir. Çalışan makina parçaları, çalışma şartlarına göre kısa sürede veya uzun sürede aşınırlar, veya korozyona uğrarlar.

 

SERT KROMUN ÖZELLİKLERİ:

Sert krom kaplama sürtünmeye karşı çok dayanıklıdır. Sertlik 650 ila 1200 wickers arasında istenilen sertlikte krom kaplama imkanı vardır. Korozyona, kimyevi etkilere ve yüksek sıcaklığa (1810 C°) dayanıklıdır.

 

Bakır, prinç alüminyum, çinko, zamak ve benzerleri için sert krom kaplama, en iyi çözüm yoludur. Özellikle uzun çelik parçaların ısıl işlemle sertleştirme esnasında eğilme ve çarpılma gibi şekil değişikliğine uğrama tehlikesi vardır. Bu gibi parçaların yüzeyine sert krom kaplama ile yüzey sertliği verilir. (45-72 HRC)

 

Yüzey sertliği malzemenin alt yapı sertliğine bağlıdır. İndüksiyon veya ısıl işlem görmemiş ham malzemelerinin sert krom ile yüzey sertliği artışı 3-5 rocwell düzeyindedir. Ancak indüksiyon ve ısıl işlem yapılmış malzemelerde sert krom sertliği de artar.

 

Korozyona uğramış parçaların yüzeyindeki kromun sökülüp, sert krom kaplama ile geri kazanılması, kullanım ömrünün uzatılmasının yanısıra maliyet tasarrufu da sert kromun bir başka avantajıdır. Sert krom kaplamanın sürtünme katsayısı diğer emsal sayılabilecek bütün metallerden azdır. Sert krom kaplanan parlatılmış parçaların sürtünme direnci düşük olduğundan aşınma da o derece az olur.

 

 

SERT KROM KAPLAMA ve TAŞLAMA ÖLÇÜLERİMİZ:

 

Maksimum: ø500 x 4000 mm

Krom kaplama kalınlıkları 10 mikrondan istek üzerine 500 mikrona kadar firmamız tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Sert krom kaplamanın maksimum sertliği 1200 wickers'tir.

 

 

Okunma 15961 defa